Sprzątanie powierzchni biurowych z szerszej perspektywy

Outsourcing czystości, czyli wynajmowanie do sprzątania powierzchni biurowych pracowników z firm zewnętrznych specjalizujących się w sprzątaniu, jest obecnie najpopularniejszą i najbardziej efektywną metodą utrzymywania czystości w biurowcach.

Zatrudnianie sprzątaczki na etat to wysokie koszty utrzymania dodatkowego pracownika. W przypadku korzystania z usług firmy sprzątającej, firma ta bierze na siebie odpowiedzialność związaną z zatrudnieniem pracownika i odprowadzeniem wymaganych składek.

Pamiętać należy, że biurowce nie są halami fabrycznymi, czy hipermarketami, które potrzebują stałej obecności pracownika od utrzymywania czystości na miejscu. W biurach utrzymywanie czystości jest tylko kwestią zachowania komfortu pracy pracowników i utrzymanie względnego porządku. Dlatego w takich sytuacjach korzysta się z usług firmy sprzątającej, która porządkuje przestrzeń już po zamknięciu biurowca i po opuszczeniu go przez wszystkich lub większość pracowników.

Takie rozwiązanie sprawia, że pracownicy biurowca nie muszą krygować się obecnością pani sprzątającej, gdy chcą skorzystać z toalety, która aktualnie jest sprzątana, ani nie muszą „chodzić na palcach” z powodu mokrej podłogi w pokoju socjalnym. Z kolei sprzątaczka nie czuje się skrępowana ich obecnością i może szybko, sprawnie wykonać swoje obowiązki.

Trudności, jakie można napotkać podczas pracy w firmie sprzątającej

Firma sprzątająca lokuje swoich ludzi w miejscach, które wymagają posprzątania – są to głównie budynki z pomieszczeniami biurowymi. Sprzątanie biur zwykle polega więc na przemieszczaniu się od jednego biura do drugiego, co wymaga czasem sporej mobilności.

Usługi sprzątające są również oferowane głównie po godzinach pracy danego biura. To bardzo wygodne rozwiązanie, niestety generuje sporo problemów, które rzadko bierzemy pod uwagę podejmując się takiej pracy. Przykładowo, gdy w biurze wydarzy się nieprzyjemna sytuacja związana z wylaniem czegoś na wykładzinę, zabrudzeniem ściany lepką cieczą, czy cokolwiek podobnego – wówczas ciężko oczekiwać, że pracownicy biura na bieżąco posprzątają po sobie. Przeważnie zostawiają oni zanieczyszczenia i wracają do swoich obowiązków doskonale wiedząc, że za kilka godzin jakiś przedstawiciel firmy sprzątającej będzie łamał sobie nad tym głowę.

Takie zachowanie jest dość naturalne – po pierwsze, firmie sprzątającej właśnie za to się płaci. Po drugie zaś – pracownicy biura i tak nie mieliby jak posprzątać po sobie, bo w biurze prawdopodobnie ciężko byłoby znaleźć jakiekolwiek środki sprzątające. Wynika to z zapisu w umowie z firmą sprzątającą, która zaopatrzenie w środki czystości bierze na siebie, i to ona ma obowiązek dysponować odpowiednimi detergentami.

Pozostawienie niektórych zanieczyszczeń na tak długi czas kilku godzin sprawia, że z minuty na minutę stają się one coraz trudniejsze do usunięcia. Zanieczyszczenia wnikają głęboko w strukturę wykładziny lub ściany, zasychają i tworzą plamy naprawdę trudne do usunięcia. Oczywiście dobra sprzątaczka świetnie sobie z tym poradzi – wystarczy tylko odpowiedni detergent w większej ilości, który wywabi plamę. Problem w tym, że o ile świeże zanieczyszczenie można czasem usunąć tylko za pomocą szmatki zwilżonej wodą, o tyle takie zaschnięte potrzebuje sporej ilości środków czyszczących i odpowiednio więcej czasu na wywabienie plamy. To wszystko dodatkowe koszty, a także dodatkowy czas pracy sprzątaczki!

Firmy sprzątające od zadań specjalnych!

sprzątanie biur

Sprzątanie pomieszczeń biurowych przez firmy zewnętrzne jest bardzo korzystnym rozwiązaniem dla administratorów biur. Dzięki temu osoby posiadające kwalifikacje w usługach sprzątających mogę znaleźć zatrudnienie w profesjonalnej firmie sprzątającej na etacie, bądź w odpowiednim dla siebie wymiarze czasu i pracy.

Firmy sprzątające na samym początku ustalają z administracją biurowca jaki ma być zakres usług i wymiar godzinowy sprzątania, oraz pozostałe szczegóły współpracy. Przeważnie polega to na standardowym sprzątaniu – odkurzanie korytarzy, wycieranie kurzy, mycie powierzchni szklanych oraz okien, utrzymywanie pomieszczeń socjalnych i sanitarnych w czystości. Do celów tych panie sprzątające wykorzystują klasyczny arsenał – szmatki, ścierki, mopy, gąbki i szczotki, oraz środki czystości: płyny do mycia szyb, płyny do naczyń, środki do czyszczenia toalet, i tym podobne.

Jeśli tak zostało zawarte w umowie, firma sprzątająca może też odpowiadać za zakup papieru toaletowego, ręczników papierowych, odświeżaczy powietrza czy kostek do WC oraz ich instalację. Takie sprzątanie zwykle ma miejsce 2-3 razy w tygodniu w każdym pomieszczeniu biurowym, wieczorami.

Jeśli jednak administracja biurowca zarządzi generalne porządki, wówczas zakres usług firmy sprzątającej odpowiednio się zwiększa i wymaga dopisania kolejnych pozycji do faktury. Przykładowo, administracja biura może zażyczyć sobie czyszczenia tapicerek, prania zasłon, prania wykładzin i tym podobnych. Wówczas firma sprzątająca może oddelegować do sprzątania większą liczbę pracowników wyposażonych w specjalistyczne odkurzacze piorące i detergenty do czyszczenia dywanów oraz tapicerek, może też zawieźć zasłony do pralni, następnie odebrać je i zawiesić.

Dziś w profesjonalnych sklepach a urządzeniami sprzątającymi można znaleźć doskonałej jakości maszyny czyszczące zarówno na sucho jak i na mokro, co znacznie zwiększa komfort pracy osób sprzątających.

Do codziennych narzędzi pracy sprzątaczki należy na przykład specjalny wózek, którym wygodnie można przewozić wszystko, co jest potrzebne do bieżącej pracy – wiadra, mopy, środki czystości, miotły, odkurzacze i inne.

W zależności od miejsca wykonywania usług porządkowych, firma sprzątająca może też zaopatrywać pracowników w specjalna jeżdżące maszyny myjące podłogi, lub na przykład odkurzacze przemysłowe do sprzątania plam olejów, smarów czy toksycznych odpadów. Bez względu na to, jaki rodzaj działalności prowadzimy, warto zatrudniać firmy sprzątające w wymiarze czasu i pracy zależnym od naszych potrzeb i ustalanym indywidualnie przed rozpoczęciem długofalowej współpracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Proudly powered by WordPress | Theme: Baskerville 2 by Anders Noren.

Up ↑