Rozpocznij przygotowania do przeprowadzki

abc przeprowadzki
Dobrze zaplanowana przeprowadzka może być przyjemnym doświadczeniem.

Przygotowanie do przeprowadzki

Weź głęboki oddech i przygotuj się do działania. Teraz, gdy masz już wszystko zaplanowane (artykuł o tym jak dobrze zaplanować przeprowadzkę), nie powinieneś czuć się zagubiony w tym co należy zrobić.

W zależności czy korzystasz z usług firmy przeprowadzkowej, czy sam zamierzasz się spakować i wszystko samemu przewieźć do wyboru masz dwa warianty.

  1. Sam się przeprowadzę
  2. Wynajmę firmę przeprowadzkową

Samodzielna przeprowadzka

Skoro taki jest Twój wybór nie ma problemu. Pamiętaj, że w tym wariancie potrzebujesz:

  1. pakowania
  2. transportu
  3. przeniesienia rzeczy

Jak się spakować
Pierwszą z rzeczy jaką musisz zrobić, to odwiedzić najbliższy sklep budowlany i dokonać w nim zakupów niezbędnych materiałów do spakowania. W ostateczności jednak możesz spróbować popytać w lokalnych sklepach o dostępne materiały – jest to wersja najbardziej oszczędna. Niestety jest również najbardziej niepewna i czasochłonna. Nie raz pytaliśmy w okolicznych delikatesach, lewiatanach czy nawet sklepach dla psów czy nie mają zbędnych kartonów. Niestety rzadko udało się dostać coś odpowiedniego.

Wybierając wariant samodzielności, potrzebujesz tylko kilku rzeczy:

  • folia stretch do owinięcia mebli i różnych przedmiotów (dostępna np. w Castoramie, cena ok. 30-40 zł) / ewentualnie folia malarska (5-10 zł) i taśma klejąca szara (5 zł w Castoramie, 3 zł w Kauflandzie)
  • Wkład wypełniający w postaci zwiniętych gazet, worków z powietrzem lub folii bąbelkowej
  • Kartony do pakowania (np. IKEA, cena od 5-15 zł za 2 szt.)

Kiedy już posiadasz powyższe rzeczy, możesz od razu przejść do zakładki C. Rozpocznij działania, gdzie dowiesz się jak sprawnie wykorzystać zakupione przedmioty.

Kto mi to wszystko przewiezie? 

Transport to druga ważna rzecz. Z oczywistych względów transport komunikacją miejską odpada. Niestety, o ile nie posiadasz pojemnego samochodu, to pierwsza rzecz niezależna od Ciebie. Najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie znajomego, który w ramach przysługi lub za przysłowiową „flaszkę” użyczy swojego samochodu. W przypadku, kiedy jednak nie znamy nikogo takiego, musimy skorzystać z usług większych taksówek (bagażowych) lub firm transportowych. Moglibyśmy skorzystać również z Ubera, niestety w naszym kraju nie ma podziału na rodzaje samochodów, tak jak np. w USA. Istnieją również specjalne portale na których wystawiamy ogłoszenie (warto je mocno uszczegółowić), a zainteresowany wykonawca nawiązuje swoją ofertą dając również propozycje cenowe.

Jeżeli nie wiemy kogo zatrudnić, możemy zgłosić się do firmy zajmującej się przeprowadzkami – stawka będzie odpowiednio mniejsza za samą usługę transportu. To będzie pierwszy i ostatni koszt związany z samodzielną przeprowadzką. Przeważnie koszt przejazdu po mieście to 100-300 zł.

Uwaga: w przypadku kiedy potrzebujemy pomocy z wniesieniem czy zniesieniem przedmiotów warto podkreślić to w kontakcie z firmą.

Kto to wszystko wniesie?

Kolejny raz musisz uśmiechnąć się do znajomych lub poszukać dawnych dłużników. W przypadku kiedy do przewiezienia masz więcej niż 10 kartonów przyda Ci się pomoc. Dodatkowa para rąk zawsze okazuje się przydatna. Jeżeli nikt z Twoich znajomych nie jest w stanie Ci pomóc możesz spróbować utworzyć wydarzenie na facebooku lub po prostu opisać krótko sytuację na swoim wallu. Dodatkowo możesz zachęcić przyjaciół kratą browarów obalonych już na nowym mieszkaniu. Takie wezwanie do działania przeważnie spotyka się ze sporym odzewem. Jesteśmy pewni że wiele osób będzie mogło zarezerwować sobie 2-3 godzinki by pomóc Ci z pakunkami.

Zdaj się na profesjonalistów

Skorzystanie z usług profesjonalnej firmy (artykuł o tym jaką wybrać firmę) ma spore plusy. Pierwszym z nich jest oszczędność czasu i nerwów. Nie musisz szukać materiałów do pakowania ani prosić znajomych o pomoc. Odpowiedzialność za Twoje przedmioty spada na firmę, która ma przeważnie wieloletnie doświadczenie w takich sprawach.

Takie rozwiązanie wiele ułatwia, ale nie załatwia wszystkiego. Mimo wszystko, powinieneś przeprowadzić wstępne przygotowania. Wyciągnięcie rzeczy i posegregowanie będzie mile widziane. Nie chcesz przecież by pewne rzeczy były razem pakowane lub nie chcesz by ktoś obcy grzebał ci w rzeczach bardziej niż to konieczne. Dlatego wrzuć do reklamówek lub jednorazówek ubrania takie jak np. bieliznę.

Dodatkowym atutem skorzystania z profesjonalnej firmy jest możliwość transportu dosłownie wszystkiego. Jeżeli posiadasz w mieszkaniu szafy lub inne meble i nie jesteś w stanie ich złożyć (co często się zdarza) to mogą je przetransportować w całości. Tak samo fortepiany, pianina, piece kumulacyjne oraz inne ciężkie i duże przedmioty.

Niezależnie jednak od tego – czy zamierzasz skorzystać z usług profesjonalnej firmy, czy planujesz samodzielną przeprowadzkę – mogą cię spotkać niespodziewane sytuacje. Sprawdź co może się wydarzyć i jak tego uniknąć.

C. Rozpocznij działania

Kiedy masz już wszystko zaplanowane i przygotowane, czas rozpocząć przeprowadzkę!

Proudly powered by WordPress | Theme: Baskerville 2 by Anders Noren.

Up ↑