Porządek w szafie

Wiosna, a już szczególnie ta dość leniwie przechodząca w lato, jest idealnym wręcz czasem na porządki w szafie. Szafa jest tą częścią wyposażenia wnętrza, który odpowiada za fundament ładu i porządku w naszym domu. Aby tak było, musi ona jednakże być we właściwy sposób zorganizowana.

Każda chyba kobieta zna to przytłaczające uczucie, gdy staje się przed drzwiami swojej szafy, które nota bene praktycznie się nie domykają i traci kwadrans ze swojego życia na poszukiwanie na przykład białej bluzki, która przecież kiedyś gdzieś tam była. Tylko gdzie? Gruntowny remanent w szafie z pewnością przyda się każdej takiej osoby.

Jest to praca czasochłonna i żmudna, ale gdy już poświęcimy na nią dzień, to potem długo będziemy mogli cieszyć się oszczędnością czasu i owocami przemyślanej organizacji przestrzeni. Dzień, w którym się za te porządki zabierzemy, z pewnością nie będzie w naszych oczach i w naszej pamięci dniem jakkolwiek zmarnowanym.

Jak jednakże się do tego zabrać, żeby zrobić to tak, żeby było po prostu dobrze, skutecznie i funkcjonalnie? Cóż, najtrudniejszy jest zawsze pierwszy krok. Nie chodzi tutaj absolutnie o to, żeby bezmyślnie wywalić wszystko na środek pokoju i zastanawiać się przez dwie godziny, co dalej. Albo co gorsza – żeby całkowicie po przeprowadzeniu tego etapu stracić motywację do dalszego działania i wrzucić wszystko z powrotem.

jak utrzymać porządek w szafie
jak utrzymać porządek w szafie

Na takie porządki nie powinniśmy żałować sobie czasu, bo będzie nam on potrzebny. Najlepiej więc jest zabrać się za tę trudną sprawę w wolny dzień, najlepiej w sobotę, żeby nie demotywowało nas widmo zbliżającego się coraz większymi krokami poniedziałku. W ogóle najlepszym sposobem na efektywne przeprowadzenie niezbędnych porządków w szafie jest przeprowadzenie nawet kilka miesięcy wcześniej eksperymentu, polegającego na odwracaniu wieszaków w szafie bądź wieszaniu na nich wstążeczek – dzięki temu przy rozpoczęciu faktycznego sprzątania już na pierwszy rzut oka będziemy mogły dokonać selekcji ubrań, które są nam niepotrzebne – będą to te, na których wciąż są wstążeczki czy te, które nadal mają nie ruszone wieszaki. Znaczy to bowiem, że przez te kilka miesięcy nie miałyśmy danej rzeczy ani razu na sobie.

A to już bardzo poważny sygnał do tego, żeby się tej rzeczy z naszej szafy po prostu pozbyć, bo najprawdopodobniej i tak już tego nie założymy, jeżeli nie zrobiłyśmy tego do tej pory. Najlepiej przed sprzątaniem włączyć sobie energetyczną muzykę, żeby zmotywować się do działania. To naprawdę pomaga. Zacząć proces należy od wstępnej organizacji, czyli nie od wyrzucenia ubrań z szafy byle jak i byle gdzie, tylko od posegregowania ich grupami, a więc: marynarki razem, spodnie razem, bluzki i sukienki też. Pozwala ten podział nam uniknąć obezwładniającego uczucia totalnego bałaganu i dzieli całe zadanie na mniejsze, łatwiejsze misje. Pozwala to nam także przekonać się, ile czego mamy i stwierdzić, w której grupie potrzebna będzie najbardziej surowa selekcja.

porządek w szafie
porządek w szafie

Gdy już to zrobimy, dzielimy wszystkie ubrania na te, które chcemy jeszcze mieć i na te, których zdecydowanie nie chcemy, czyli: zniszczone, od dawna niemodne, za małe, za duże. Tę kupkę od razu bez litości odsuwamy na bok i znów zajmujemy się tą pierwszą. Wtedy zaczynamy żmudny proces przymierzania wszystkiego przed lustrem, żeby przekonać się czy dobrze się w tym czujemy i czy dobrze na nas leży. Jeżeli po przymiarkach wiele rzeczy otrzymuje status „nie wiem”, to zapytajmy siebie czy kupiłybyśmy to jeszcze raz, gdybyśmy teraz były na zakupach. Jeżeli nie – pozbywamy się. Jeśli w paru przypadkach dalej nie wiemy, schowajmy te rzeczy do pudełka i ponówmy proces za parę miesięcy. Jeżeli w ogóle o tych rzeczach zapomnimy, to nie znajmy dla nich łaski.

Następnie wyczyśćmy dokładnie naszą szafę i powieśmy w niej coś ładnie pachnącego, by nadać naszym ubraniom odrobinę luksusu. Na koniec wieszamy ubrania systemowo i zależnie od ich długości, zaś te leżące składamy w kostkę i także segregujemy, żeby łatwiej nam było później się wśród naszych ubrań odnaleźć z rana. I Gotowe.

One thought on “Porządek w szafie

Add yours

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Proudly powered by WordPress | Theme: Baskerville 2 by Anders Noren.

Up ↑