Jak utrzymać porządek w mieszkaniu

Zadbany i estetyczny dom stanowi wizytówkę każdego mieszkającego w nim człowieka. W pewnym sensie, nasz dom świadczy o nas samych i jest w stanie dużo powiedzieć o tym, jakimi jesteśmy ludźmi.

Warto pod tym względem pokazać się naszym gościom od jak najlepszej strony. Nam samym też będzie wtedy żyło się lepiej. Jest to w końcu miejsce, w którym my i nasza rodzina spędzamy bardzo dużo czasu. Dom powinien być naszą ostoją i miejscem, w którym odnajdujemy najszczerszy spokój i wytchnienie. O własne gniazdo po prostu trzeba dbać, jeżeli chce się dbać o siebie i o swoich najbliższych.

Zdrowie najważniejsze

Nikt chyba nie lubi sprzątać, ale nikt też nie znosi życia w brudzie – wprowadza to poczucie dyskomfortu, zbędny stres oraz niepokój. Często też stanowi przyczynę nikomu niepotrzebnych kłótni i konfliktów. Brudny i zaniedbany dom to nie tylko problem natury estetycznej. Może i najprawdopodobniej będzie on stanowił przyczynę powstawania u domowników różnego rodzaju chorób, będzie prowadzić do rozwoju bakterii i w oczywisty sposób będzie negatywnie wpływał na nastrój i samopoczucie jego mieszkańców.

Jeżeli chcemy żyć w miarę zdrowo i bezpiecznie, musimy zwyczajnie w domu sprzątać czy się nam to podoba, czy też nie. Sprzątanie nie jest proste, a za to często bywa czasochłonne szczególnie, jeżeli zaniedbujemy swoje obowiązki i wszystko odkładamy na ostatnią chwilę. Są jednakże pewne sposoby i systemy, które pozwalają te nieprzyjemne konieczności uczynić mniej dla nas uciążliwymi.

Od czego zacząć?

Rada podstawowa jest taka, że jeżeli chcemy utrzymać porządek w naszym domu, to przede wszystkim powinniśmy mieszkanie podzielić na mniejsze, łatwiejsze do ogarnięcia sekcje – najlepiej uczynić to według pomieszczeń. To pozwoli nam lepiej przeprowadzać proces porządkowania domu lub mieszkania. Najlepiej sprzątanie jest zacząć od małych kroków.

Dobrym początkiem będzie nawet uporządkowanie rzeczy w obrębie szuflad czy szafek na książki. To podejście pozwoli nam oswoić się z kolejnymi, większymi i bardziej wymagającymi zadaniami związanymi ze sprzątaniem. Sprzątać powinniśmy pokój za pokojem, a nie zaczynać pracę w jednym miejscu i przechodzić do następnego pomieszczenia bez uprzedniego całkowitego uporządkowania go.

Ogarnąć chaos

To tylko wprowadziłoby chaos i powiększyło ogólny nieład. Pamiętać należy przy okazji o tym, że takie generalne porządki to doskonała sposobność do tego, by wszędzie przetrzeć kurze – nawet w miejscach, do których rzadko zaglądamy. Swoją drogą, przecierać kurze w ogólnodostępnych miejscach i tak powinniśmy regularnie. Jeżeli w trakcie sprzątania natkniemy się na rzeczy, których tak naprawdę nie potrzebujemy (a będzie tak na pewno), to powinniśmy się ich pozbyć zamiast odkładać je na bok. Nie musimy ich wyrzucać, bo możemy je sprzedać albo komuś podarować, jeżeli nadają się one jeszcze do użytku.

O porządek w pokojach należy dbać z pewną regularnością, ponieważ to z reguły tam najszybciej pojawiają się sterty ubrań i gratów. Dlatego też przede wszystkim ubrania należy chować zaraz po ściągnięciu, nie rzucajmy ich na krzesło nawet, jeżeli od dawna uznajemy, że jest ono właśnie do tego celu przeznaczone. Nie jest. Rzeczy zależnie od ich przeznaczenia składajmy bądź wieszajmy w ich właściwym miejscu, a nie pierwszym lepszym. Rzeczy brudne trzymaj w koszu na pranie.

ubrania należy chować zaraz po ściągnięciu, nie rzucajmy ich na krzesło nawet, jeżeli od dawna uznajemy, że jest ono właśnie do tego celu przeznaczone

Sprzątaniem pokoju dziennego zajmuj się co parę dni – wszystkie rzeczy na bieżąco odkładaj na miejsce i pozbywaj się od razu wszystkiego tego, czego nie potrzebujesz. Ustal jedno niezmienne miejsce dla każdej rzeczy i zachęcaj domowników do tego, by wszystko też odkładali tam, gdzie należy.

Ustal jedno niezmienne miejsce dla każdej rzeczy

Rób solidny przegląd szafy z każdą zmianą pory roku. Pozbywaj się rzeczy, które są ci zbędne i niepotrzebnie zajmują miejsce. Pamiętaj, że bardzo mogą się one przydać komuś innemu. Na to, żeby uporządkować jeden pokój, nie potrzeba dużo czasu. Im jednak dłużej się z tym wszystkim zwleka, tym więcej czasu później zajmować będzie sprzątanie.

Pozbywaj się rzeczy, które są ci zbędne i niepotrzebnie zajmują miejsce

Kluczem do sukcesu jest zatem po prostu systematyczność i odrobina dyscypliny. Regularnie oraz na bieżąco trzeba też dbać o inne pomieszczenia takie jak kuchnia czy łazienka – tam brud także gromadzi się bardzo szybko, a im go więcej, tym trudniej go potem usunąć. Poza tym, przyjemniej się nam w tych pomieszczeniach przebywa, jeżeli są one czyste.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Proudly powered by WordPress | Theme: Baskerville 2 by Anders Noren.

Up ↑