Dlaczego warto zatrudnić firmę sprzątającą?

Wielkomiejskie biurowce to dziesiątki, a nawet setki pomieszczeń biurowych – począwszy od gabinetów prezesów na wielkich open space’ach skończywszy. W każdym takim pomieszczeniu pracują i przebywają po wiele godzin dziennie ludzie.

Zapełniają oni śmietniki, zostawiają ślady po kawie na blatach, nanoszą błoto na czyste wykładziny, a czasem nawet spożywają posiłki poza pomieszczeniami socjalnymi. Wszędzie tam, gdzie pracują ludzie, spotykamy się ze śladami ich bytności w postaci zanieczyszczeń. Jednak nawet i tam, gdzie noga ludzka nie staje, osadza się kurz, który w skrajnych przypadkach potrafi nawet zakłócać sprawne funkcjonowanie niektórych urządzeń biurowych.

Po korytarzach takich firm, w miejscach reprezentacyjnych i salach konferencyjnych przechadzają się klienci i kontrahenci, dlatego tak istotne jest, by wszystkie pomieszczenia biurowe były utrzymywane w czystości. Dzięki regularnemu sprzątaniu powierzchni biurek, czyszczeniu sprzętu, dezynfekowaniu powierzchni i toalet, utrzymujemy urządzenia biurowe w dobrej kondycji, a także zapobiegamy rozprzestrzenianiu się zarazków – co w konsekwencji może skutkować niezdolnością pracowników biurowca do wykonywania swoich obowiązków!

Dlaczego outsourcing czystości?

sprzątanie domów i mieszkań katowice

Niektóre wielkie biurowce mogą sobie pozwolić na zatrudnienie etatowej sprzątaczki. Wynika to również bezpośrednio z szerokiego zakresu sprzątania – gdy biuro ma wiele pomieszczeń, wówczas znajdzie się w nim wystarczająco dużo pracy dla etatowej pani sprzątającej.

Przeważnie jednak sprzątanie biur odbywa się ze względu na komfort pracowników po godzinach pracy biura, czyli wieczorami. Dzięki temu co dzień rano pracownicy korporacji przychodzą do czystego, pachnącego świeżością biura, nie musząc potykać się na korytarzach o rozstawione detergenty i omijając schnące powierzchnie podłogi.

To stawia w dobrym świetle administrację biura, która oszczędza klientom czy ważnym partnerom biznesowym widoków sprzątaczek zajmujących się swoja pracą. W reprezentatywnych biurowcach bardzo dba się o dobry wizerunek firmy między innymi poprzez rozdzielanie pracy ściśle związanej z działaniem firmy od prac porządkowych.

Outsourcing czystości to rozwiązanie efektywne i tańsze niż zatrudnianie sprzątaczek na etat. Zazwyczaj administracja biura podpisuje umowę z firmą oferującą usługi sprzątające na konkretną liczbę godzin sprzątania w tygodniu, lub na wykonanie konkretnych usług porządkowych bez względu na to, ile czasu zajmie to osobom sprzątającym. Większość biur podpisuje umowy z firmami sprzątającymi na wizyty sprzątaczki 2-3 razy w tygodniu, i przeważnie to w zupełności wystarcza.

Usługi czystościowe wymagające więcej pracy niż u innych

czyszczenie powierzchni płaskich sprzątanie katowice

Zazwyczaj do usług czystościowych wlicza się ścieranie kurzu z powierzchni roboczych, mycie toalet, mycie okien gdy tego wymagają, odkurzanie dywanów i wykładzin oraz mycie podłóg. Zdarza się, że panie sprzątające w ramach usług porządkowych myją naczynia w pokoju socjalnym, wietrzą pomieszczenia, podlewają kwiaty lub wykonują podobnego rodzaju czynności, oczywiście określone w umowie między administracją budynku a firmą sprzątającą.

Istotnym problemem dla pań sprzątających jest niewystarczająca ilość czasu na wykonanie pewnej usługi sprzątania. Przykładowo, gdy pracownicy danego biura wyjątkowo nie dbają o czystość – zostawiają przyklejone gumy do żucia na blatach, rozlewają napoje na wykładzinę, spożywają posiłki na stanowiskach pracy, śmiecą, a stan ich toalet woła o pomstę do nieba.

Wyjątkowo zaniedbane stanowiska pracy wymagają rzecz jasna więcej czasu na sprzątanie, oraz zużywania większej ilości detergentów. Nie ma możliwości pozostawienia biura posprzątanego tylko pobieżnie bez zajęcia się trudniejszymi plamami, bo oznaczałoby to niewywiązanie się z obowiązków. Z kolei wywiązanie się z nich to dodatkowe godziny pracy, za które sprzątaczce nie zostało przewidziane wynagrodzenie! Tutaj rozwiązaniem może być jedynie zwiększenie na umowie z administracją wymiaru pracy poświęcanego na sprzątanie, co wiązać się będzie z dodatkowym opłacaniem pani sprzątającej.

Panie sprzątające mogą się też natknąć na zanieczyszczenia, które będą wymagały lepszego arsenału – silniejszych środków czyszczących, odkurzacza piorącego lub innych specjalistycznych urządzeń.

Problematyczne może być na przykład usunięcie plam zaschniętej krwi z wykładziny, gdy nie zostaliśmy wyposażeni w środki, które mogą je usunąć. W takich sytuacjach należy poinformować swojego bezpośredniego przełożonego o nieprzewidzianych trudnościach i konieczności zastosowania bądź to domowych środków, bądź silnych detergentów, bądź po prostu o konieczności poświęcenia na sprzątnięcie tego większej ilości płatnego czasu pracy.

Specjalistyczne urządzenia sprzątające

Zazwyczaj do pracy w firmie sprzątającej sprzątaczki przywożą swój arsenał: wózek, którym wygodnie można się przemieszczać między piętrami, na którym znajdzie się odkurzać, wiadro z mopem, zmiotka i szufelka, środki czystości i ścierki.

Zdarza się jednak, że w umowie z firmą sprzątającą znajduje się zapis o konieczności utrzymania w bezwzględnej czystości również wszelkich siedzisk i wykładzin – co wiąże się z praniem tapicerki. Wówczas do standardowego wyposażenia wózka sprzątającego może zostać dołączony odkurzacz piorący, bądź manualne urządzenia do czyszczenia tapicerek i wykładzin na sucho lub na mokro.

W takich sytuacjach nie można pozwolić sobie na pozostawianie na tapicerce jakichkolwiek smug czy nie dopranych zanieczyszczeń. Jeśli sprzątanie pomieszczeń biurowych ma polegać na utrzymaniu ich w bezwzględnym porządku, wówczas trzeba działać z pomocą profesjonalnych urządzeń piorących i czyszczących.

Na szczęście ich dostępność i rozpiętość na rynku jest ogromna. Oprócz nich należy zdać się na wsparcie profesjonalnej chemii czyszczącej, dedykowanej do konkretnych powierzchni, konkretnych zabrudzeń i konkretnych urządzeń czyszczących. Firmy sprzątające są profesjonalistami w tej dziedzinie, więc nie tylko zatrudniają wykwalifikowanych ludzi, ale też zakupują odpowiednie środki czystości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Proudly powered by WordPress | Theme: Baskerville 2 by Anders Noren.

Up ↑