Czysta łazienka

Łazienka jest tą przestrzenią w naszym domu lub mieszkaniu, w której powinniśmy się czuć swobodnie, komfortowo i bezpiecznie. Jest to w końcu to miejsce, w którym w spokoju i wygodzie chcemy przy okazji porannej toalety przygotować się o poranku do nowego dnia i miejsce, w którym poprzez gorącą kąpiel bądź prysznic chcemy zrelaksować się wieczorem.

Powinno to zatem być pomieszczenie, w którym przebywanie jest czystą przyjemnością. Czystą i dosłownie, i w przenośni. Nie chcielibyśmy w końcu doprowadzać się do porządku w siedlisku zarazków i bakterii i zdecydowanie nie chcielibyśmy też narażać na takie niebezpieczeństwo naszych najbliższych. A o to w łazience zdecydowanie nie jest trudno, jeżeli nie dbamy o nią regularnie we właściwy właściwy sposób.

W końcu to właśnie tam poprzez codzienną eksploatację gromadzi się najwięcej groźnych czynników w całym domu. Brak dbałości o łazienkę i toaletę jest oznaką nie tylko lenistwa, ale wręcz bezmyślności. Nie wszyscy jednakże wiedzą, jak o łazienkę właściwie i efektywnie zadbać i co z jaką regularnością czyścić. A regularność jest tutaj słowem – kluczem,

W sprzątaniu łazienki należy być bowiem systematycznym, a nie sprzątać ją od wielkiego dzwonu albo gdy już się zwyczajnie wszystkiego nazbiera i nieporządek widoczny jest gołym okiem. Zapuszczona łazienka zdecydowanie budzi niesmak i w domownikach, i w gościach. Nikt nie chce takiej łazienki użytkować. Powinna ona przecież być wizytówką naszego domu i pokazywać, że jesteśmy dobrymi, rozsądnymi i poukładanymi gospodarzami. Jeżeli będziemy dbać o naszą łazienkę przy codziennym jej użytkowaniu, to zaoszczędzimy sobie bardzo dużo czasu przy okazji większych, generalnych porządków.

czysta łazienka

Osiągnięcie rezultatu codziennej czystości w łazience wcale nie jest takie trudne, na jakie może wydawać. I wcale nie wymaga też poświęcenia na to ogromnej ilości czasu. Większość niezbędnych czynności można wykonać w zaledwie kilka minut. Na pierwszy ogień w łazience powinien iść kurz, który gromadzi się w łazience między innymi z naszej skóry i osadów z kosmetyków.

Żeby się go pozbyć, wystarczy raz na dzień przetrzeć armaturę oraz półki i zakamarki ściereczką nasączoną substancją do czyszczenia wielu powierzchni. Najlepiej zrobić to z samego rana, aby pozbyć się całego nagromadzonego kurzu. Czynność nie powinna zająć więcej niż kilka minut. Kolejną sprawą są baterie, a raczej tworzące się na nich zacieki, bowiem chromowane powierzchnie są bardzo podatne na tego rodzaju zabrudzenia. Gdy już powstaną, ciężko się ich pozbyć. Najlepiej jest temu zapobiegać poprzez przecieranie ich po kąpieli, kiedy są jeszcze mokre.

sprzątanie łazienki

Jeżeli jednak doprowadziliśmy już do powstania zacieków, to wówczas najlepiej jest potraktować je nie chemią, lecz cytryną – doskonale zmywa ona zabrudzenia, a nawet osad z rdzy, nie naruszając jednocześnie powłoki baterii.

I jest to jednocześnie o wiele bardziej ekologiczne rozwiązanie. Dość podobnie jest z mydlanym nalotem w umywalce i w wannie – jeżeli po skorzystaniu za każdym razem będziemy wycierać je do sucha, to nalot nie powstanie. Jest to jednak dość czasochłonne zajęcie i mało kto ma na to czas i siły. Jak zatem najlepiej pozbyć się osadu? Także i na ten problem istnieje o wiele lepsze domowe rozwiązanie od skorzystania z silnych, żrących środków chemicznych. Potrzebna będzie nam soda oczyszczona i biały ocet winny. Sodę przesypujemy do słoiczka i nakłuwamy wieczko. Zabrudzoną powierzchnię posypujemy sodą, a następnie spryskujemy octem winnym przelanym do butelki z atomizerem.

Powstaje piana, którą wcieramy w zabrudzoną powierzchnię, a potem spłukujemy. Rezultaty takiej pracy są naprawdę bardzo satysfakcjonujące. Tak samo czyścić możemy toaletę. A pamiętać należy, że to właśnie toaleta stanowi najniebezpieczniejsze w całym domu skupisko chorobotwórczych bakterii, dlatego też trzeba o nią wyjątkowo dbać. Koniecznie należy pamiętać też o tym, żeby za każdym razem opuścić deskę przed spuszczeniem wody, żeby nie doprowadzić do powstania tak zwanej chmury bakteryjnej, jaka osadza się po całej łazience, w tym także na codziennie przez nas używanych szczoteczkach do zębów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Proudly powered by WordPress | Theme: Baskerville 2 by Anders Noren.

Up ↑