Czysta łazienka – mycie kafelków

Łazienka to to miejsce, w którym zazwyczaj i zaczynamy, i kończymy swój dzień. Musi być ona urządzona przytulnie, wygodnie i estetycznie, abyśmy czuli się w niej komfortowo. Podobnie jest z kuchnią, w której także w ciągu dnia często spędzamy całkiem sporo czasu.

Te sfery domu najczęściej decydujemy się wyposażać w kafelki, które z założenia mają być dumą naszego domu. Kupujemy je z reguły właśnie z tego powodu, że są one łatwe do czyszczenia od innych powierzchni, ponieważ nie trzeba ich codziennie szorować szczoteczką. Jest to prawda, niemniej jak każda inna powierzchnia, wymagają one odpowiedniej i regularnej pielęgnacji i konserwacji – bez względu na to czy są to płytki ceramiczne, terakota czy gres.

Zarówno kafelki w kuchni, jak i te w łazience narażone są na różne rodzaje oddziaływań, chociaż woda i odkładanie się kamienia są problemami, które występują w obu tych pomieszczeniach. W kuchni z kafelków trzeba dodatkowo usuwać także tłuszcz i inne zabrudzenia, które powstają w trakcie codziennego gotowania, z kolei w łazience kłopotem może okazać się chlapiąca woda, która doprowadza do powstawania zacieków i osadów z mydła. Są jednakże na szczęście sposoby, które są w stanie poradzić sobie doskonale ze wszystkimi tymi zabrudzeniami.

czysta łazienka - mycie kafelków

Silnie zabrudzone płytki kuchenne często pokryte są bardzo grubą warstwą tłuszczu. Dla domowych porządków może to być naprawdę nie lada wyzwanie. Jeżeli jednak zaopatrzymy się w specjalnie do tego celu przeznaczone środki czyszczące, jakie zdolne są rozpuścić nawet stary i przywarty tłuszcz, to wówczas nie będzie konieczne tarcie i szorowanie. Środki dedykowane do czyszczenia kuchni oraz piekarników posiadają właściwości, które pozwalają na łatwe odspojenie zabrudzeń od powierzchni płytek. Środki te należy pozostawić na powierzchni na tyle czasu, ile sugeruje producent.

Potem wystarczy je przetrzeć miękką szmatką albo papierowym ręcznikiem. Najlepiej jest, jeżeli już decydujemy się na udział chemii w naszym regularnym sprzątaniu, wybrać te środki, które tworzą aktywną pianę. Po odczekaniu odpowiedniej ilości czasu, środek taki wycieramy z powierzchni wraz z tłuszczem. Jeżeli natomiast chodzi o czyszczenie płytek łazienkowych, to powierzchnią najsilniej narażoną na powstawanie zabrudzeń jest podłoga, a także te fragmenty ściany, które znajdują się przy wannie, prysznicu oraz umywalce. Woda, która pryska, zdolna jest dotrzeć bardzo wysoko i szeroko. Jeżeli w domu borykamy się z twardą wodą, to wówczas nalot kamienny będzie jeszcze bardziej silny i uporczywy.

czyszczenie płytki łazienkowe
czyszczenie płytki łazienkowe

Także osady z mydła wcale nie są takie łatwe do zlikwidowania. I z jednym, i z drugim problemem poradzą sobie środki chemiczne bazujące na zasadzie działania odkamieniacza, które przeznaczone są właśnie do mycia łazienek. Po tym, jak naniesiemy płyn na zanieczyszczenia, płyn wchodzi w reakcję z brudem i zanieczyszczenia same odchodzą od powierzchni płytek. Oprócz kafelków, czyścić trzeba co jakiś czas także fugi. Jak to zrobić? Ciemne fugi dręczą nas tam, gdzie mamy do czynienia z wilgocią, a zatem przy zlewie w kuchni, umywalce w łazience, brodziku oraz wannie. Najlepszym narzędziem do walki z nimi jest stara szczoteczka do zębów. Nie powinniśmy ich czyścić zwykłymi środkami, ponieważ po pierwsze jest to bardzo męczące, a po drugie powoduje ubytki w spoinie, co wiąże się z późniejszą koniecznością jej uzupełniania.

czyszczenie kafelek
Czasem różnicę w czystości kafelek dostrzeżemy dopiero po ich umyciu!

Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest polanie fugi specjalnie do tego przeznaczonym środkiem, który oczyści powierzchnię z brudu, pleśni i bakterii, a także nadaje się do czyszczenia płytek ceramicznych. Jeżeli nieszczególnie ufamy wszystkim tym chemicznym rozwiązaniem, równie dobrze możemy zdać się na bezpieczne, sprawdzone domowe sposoby radzenia sobie z brudem.

Najlepiej chyba znanym takim środkiem do czyszczenia jest ocet. Usuwa on zarówno niewielkie zabrudzenia, jak i liczne zacieki. Czyści on także bardzo dobrze fugi i usuwa gromadzący się w nich brud i kurz. Jeżeli zaś chcemy usunąć brud z tłuszczu, to wówczas musimy ocet podgrzać. Płytki będą lśnić i będą wolne od smug. Dobrym rozwiązaniem do czyszczenia płytek jest także salmiak, który przywraca im blask. Choć to wydaje się niewiarygodne, doskonale sprawdza się także szare mydło. Niezastąpiona w domowych i kafelkowych porządkach jest też soda oczyszczona.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Proudly powered by WordPress | Theme: Baskerville 2 by Anders Noren.

Up ↑